Design © Kontura Design
Čeština English
MUDr. Doris Danielová
Životopis
 

 

Bachovy květy

Bachovy květy jsou velmi populární zejména ve Velké Británii, místě svého vzniku. Jedná se o léčbu výtažky z 38 květů, které buďto samotné anebo namíchané několik květových výtažků do jedné lahvičky mají velmi silné a přesto nesmírně jemné a bezpečné účinky zejména na psychiku a tzv. psychosomatická onemocnění (kdy například pacient vlivem stressu dostane astmatický záchvat nebo se mu ve zkouškovém období zhorší atopický ekzém, či si dlouhodobým rozčilováním zakládá na onemocnění žlučníku nebo žaludeční vředy).

Zakladatelem této metody je Dr. Bach, anglický lékař, který působil ve Velké Británii ve 20.-30. letech 20. století. Bachovy květové esence působí velmi jemně a harmonizačně, upravují především psychiku a proto se dají velmi dobře využít především u různých duševních problémů u dětí (hyperaktivita, poruchy učení, přílišná ostýchavost nebo naopak přílišná snaha „omotat si rodinu kolem prstu“…) i dospělých (přepracování, dlouhodobý stress, deprese, úzkosti…) Jako jedinečné se ukazují v přípravě žen na těhotenství a IVF. Jelikož nemají vůbec žádné vedlejší účinky ani kontraindikace, mohou je bez obav užívat i těhotné a kojící ženy stejně jako malá miminka. Při dodržování správné životosprávy, cvičení a dalších našich rad mohou spolu s akupunkturou velmi dobře ovlivnit psychiku natolik, že se nezřídka podaří vysadit pacientovi (zejména se to týká depresí a panických poruch) psychiatrické léky.

Bachovy květové esence se užívají velmi jednoduše a pohodlně ve formě kapek, nejčastěji 4 kapky 4× denně. Další podrobnosti se můžete dozvědět na www.bachovaterapie.cz, ale pozor – příliš nedoporučujeme, abyste si z prezentovaných květových esencí sami pro sebe či svou rodinu vybírali tu správnou kombinaci. Mnohem lepší je nechat to na lékaři či terapeutovi, který má již s touto léčbou několikaleté zkušenosti a dokáže Vám po hodinovém pohovoru správně vybrat to, co Vám skutečně „sedí“. (Jinak riskujete zbytečné vyhazování peněz za něco, co Vám nejspíš nepomůže.) Jedinou výjimku, kterou doporučuji naopak určitě si zakoupit, představují univerzálně použitelné Krizové kapky – Rescue remedy, které se vyrábí i ve formě krému. Je to velmi užitečná pomůcka „do kabelky“ pro případ, že se stane nějaká nepředvídaná nepříjemnost – hádka, úraz či nehoda, případně sdělení nějaké velmi stresující zprávy. Byly popsány i případy typu, kdy nakapáním několika krizových kapek do úst pacienta s kolapsem a bolestí na hrudi byl sice přivolanou záchrannou službou zjištěn velmi rozsáhlý infarkt srdeční, ale uzdravování probíhalo nadobyčej hladce a bez komplikací. Krizový krém se zase velmi dobře hodí na všechny nepříjemné kožní projevy spojené se stresem.

Příklad použití Bachových květů v léčbě a harmonizaci rodinných vztahů:

Přichází klientka, 38 let a její hlavní potíží je pocit vlastní nemohoucnosti, podceňuje se, nevěří si, snaží se úzkostlivě všem vyhovět a potají pláče, protože je znovu a znovu manželem a tchýní žijící ve společné domácnosti přesvědčována, že je neschopná. Má 1 vytoužené dítě t.č. tříleté, které je na ní nesmírně závislé a stále od ní vyžaduje pozornost, je hyperaktivní až protivné, často křičí, pokud si hraje s ostatními dětmi, dokonce je i nezřídka bije. Pokud nedostane to, co chce, dokáže řvát a kopat kolem sebe i několik hodin. Klientka má matku, která o ni stále chce pečovat a neustále jí radí, jak se má chovat. Když však klientka pro nedostatek času nestihne k matce včas přijít, najde matku tonoucí v slzách se slovy“ vidíš, jaká jsi nevděčná dcera…já se ti tolik snažím pomoct, dávám ti peníze i rady, a ty si na mne ani neuděláš čas!“ Manžel klientky nemá pro svou ženu žádné pochopení, je to tvrdý muž, podnikatel, opovrhuje pláčem své ženy, tvrdí, že je rozmazlená a potřebuje naložit ještě více práce.

Návrh, jak rodinu léčit:

  • Klientka – dostane esenci Centaury (zeměžluč), která se dává lidem s nízkým sebevědomím, za každou cenu se snažícím každému vyhovět a to i za cenu ztráty vlastní svobody, času i radosti. (V úvahu by připadla též borovice Pine nebo jiné léky pro pocity viny, ale při důkladnějším rozboru vyplývá jasně najevo, že hlavním problémem je zde nikoli komplex méněcennosti, ale přílišná snaha se ZAVDĚČIT.)
  • Dítě – dostane Holly (na záchvaty vzteku) v kombinaci s Impatiens (na hyperaktivitu).
  • Tchýně – dostane Beech (buk) a Oak (dub), stejně jako její syn, klientčin manžel. Jsou to esence na „dokonalé“ lidi, kteří kladou na sebe ale hlavně na ostatní příliš velké nároky a nemají pro jejich slabost sebemenší pochopení.
  • Matka – dostane Chicory (čekanku). Její láska není totiž bezpodmínečná, ale naopak – za své projevy lásky očekává, že se jí dcera bude více věnovat a pokud tak dcera nečiní, matka neváhá použít prostředků psychické manipulace až vydírání.

Výsledek po půl roce:
z klientky je sebevědomá žena, která začala podnikat. Manžel i tchýně ji začali akceptovat. Matka přestala naléhat, aby jí dcera věnovala tolik času a našla si partnera (možná že své chování přenese na něj, ale to už není klientčina starost). Dítě se zklidnilo, chodí v pohodě do školky, má sice sklony být vůdčí typ, ale bez rvaček a křičení. Léky byly postupně všem vysazeny, pouze pacientka s sebou pro jistotu nosí stále esenci vlašského ořechu (Walnut), která jí slouží k tomu, aby si ji příležitostně užila při pocitu, že jí hrozí „návrat“ do už překonané krize nebo ohrožení ze strany příbuzných či jiných lidí, kteří by s ní chtěli znovu začít manipulovat.