Design © Kontura Design
Čeština English
MUDr. Doris Danielová
Životopis
 

 

Homeopatie

Homeopatie je léčba založená na principu, že podobné se léčí podobným. Je to, laicky řečeno, něco jako „očkování“ proti nemoci, která člověka napadá. Její základní principy pravděpodobně mají kořeny již v mnoha tradičních medicínských systémech, seriózní systém a základy však vypracoval až německý lékař Dr. Samuel Hahnemann, který žil v 18. století a už tehdy si všiml, že vědecká, školská, tzv. „alopatická“ medicína velmi často nemá tak dobré výsledky, jak jej na lékařské fakultě učili. (alo – znamená cizorodý; jde tedy o léčení nemocí cizorodými prostředky, například srážení horečky chininem).

Začal proto uvažovat o medicíně, kde by se „podobné léčilo podobným“. Všiml si totiž například, že pokud se pacientovi, otrávenému arzénem, který měl štěstí a rovnou nezemřel, podá jako protilék velice slabounké ředění arzénu, otrava i těžký průjem odezní! (Arzén byl v minulosti poměrně častým prostředkem vražd i sebevražd a jistě jste se s ním často v detektivkách setkali). Takto byly položeny základy homeopatie (homeo – znamená podobný, stejný.) Jinak by se tato léčba dala nazvat „ čím ses pokazil, tím se naprav“. (Nechci udávat jako příklad dobrý efekt malé stopečky slivovice na příznaky zvané kocovina, neboť není příliš následováníhodný, ale funguje – spíše upozorním na dnešní využití principů homeopatie v očkování: tam se často používají živé, jen atenuované čili oslabené kmeny bakterií, které za normálních okolností vyvolají onemocnění; podají-li se však v malém množství a oslabené, pak naopak onemocnění léčí. Dobrým příkladem jsou třeba vakcíny typu Bronchovaxom nebo Ribomunyl, kde se používají částečky mikrobů, vyvolávajících záněty průdušek: při užívání těchto léků se naopak zánět průdušek neobjeví.

Tím jsme si vysvětlili první zákon působení homeopatie:

  1. „Similia similibus curantur“ neboli „podobné se léčí podobným“.
  2. Druhým zákonem je tzv.“ homeopatická regrese“ neboli Herringovy zákony:

    nemoc správně má vycházet zevnitř ven a ne naopak!!

Z čeho se homeopatika dělají?
Používají se nejčastěji slabé roztoky z oddenků, květů či kořenů rostlin, minerálů, vzácně i z částí živočichů. Léky se užívají pod dohledem lékaře, často i delší dobu (např. rok), a mají velice úzdravný efekt především u dětí, jejichž organizmus není ještě zatížen chemickými a jinými vlivy jako u dospělých.

Jelikož při správném léčení homeopatiky nenastávají žádné vedlejší účinky léčby, jde o metodu velmi vhodnou zvláště pro malé děti, kojence a batolata, kojící a těhotné ženy. Každému nasazení homeopatického léku předchází podrobný rozhovor s klientem (pokud se jedná o dítě, pak s rodiči). Na základě psychických i tělesných vlastností je naordinován lék, který si klient vyzvedne v lékárně a užívá podle doporučení, často i několik týdnů až měsíců. Každý pacient léčeny homeopatiky od nás dostane brožury, jak si sám může pomoci prostřednictvím homeopatie při rozličných potížích včetně dětských nemocí nebo, jedná-li se o těhotnou maminku, jak se
nejlépe připravit na porod apod.

Důležité je vědět, že cca 10 min. před a po podání homeopatika se nemá nic jíst, pít, kouřit ani čistit si zuby. Jiná omezení neexistují a homeopatika je možno kombinovat i s jinými léky.

Ke stažení přikládáme ukázku nesčetných rad, které připravujeme speciálně pro naše pacienty: